Типове обувки, които вредят на стойката и здравето | AllSport

Типове обувки, които вредят на стойката и здравето

Защо са вредни? Първо заради високия ток. Високият ток не позволява стъпалото да стъпва нормално, дефакто хората, които ходят на високи токове, ходят на пръсти.

 

Обувките, които са супер вредни и неподходящи, са любимите обувки на токчета на повечето жени. Обувки, които са на повече от 7 см ток, са изключително вредни за стойката и за тялото.
Обувки, които са със заострени върхове, каквито отново са елегантните официални обувки, са също вредни за нашите ходила, тъй като нарушават формата на стъпалото.
Защо са вредни?
Първо заради високия ток. Високият ток не позволява стъпалото да стъпва нормално, дефакто хората, които ходят на високи токове, ходят на пръсти. Това е против естествения начин на стъпване на хората. 


Заострените обувки също вредят на нашите стъпала, защото е вредно пръстите на стъпалата да се притискат. Това променя биомеханиката, начина на стъпване и това наистина рефлектира нагоре по целия костно-ставен апарат. Аз разбирам като жена, че обувките на ток, правят жените много по-елегантни и красиви, но това е вредно. Наясно съм, че няма как жените да спрат да носят такива обувки, но моят съвет към тях, е да ги носят само по поводи, не всеки ден и не по цял ден, защото измененията, които се получават са сериозни и те се отразяват по нататък на здравето.


Заострената обувка притиска пръстите и може да доведе до множество проблеми, като болки в предната част на стъпалото – метатарзалгия, мортън невралгия, заради прекомерното натоварване в предната част на стъпалото, може да доведе до халукс-валгус, изпъкване на кокалче на палеца на крака. Като се деформира стъпалото, това се отразява на начина на стъпване и на цялата стойка нагоре по целия костно-ставен апарат, така че проблемът не остава единствено в стъпалата, той отива нагоре до върха на гръбначния стълб. Принципно здравословните токове ги водят 3-4 см. При по-високи обувки, при постоянно и дълго носене се скъсяват ахилесовите сухожилия. Когато човек ходи на пръсти, той не използва ахилесовото си сухожилие, то не се обтяга, не влиза в движение, по този начин то се скъсява и ако човек слезе от токчетата, продължава цялото натоварване да е в предната част на стъпалото. Естествено, променя начина на стъпване, което отново се отразява нагоре по целия костно-ставен апарат. 

Като съвет бих мога да дам на дамите, които държат да носят такива обувки, просто да ги носят по поводи, по няколко часа на събитие, а не да работят по цял ден с такъв тип обувки. 

Има стелки, които са за високи токове, те ще направят високите токове по-удобни, но това не означава, че те ще станат по-полезни.
Другият тип неподходящи обувки, са обувки, които не се връзват - носят се развързани. По този начин няма никаква стабилизация около глезена и ако има пронация или проблем със сводовете крака е нестабилен, което е предпоставка за контузия, лошо стъпване, изкълчване, навяхване и т.н. Това, което бих препоръчала, е да си връзват връзките оптимално, не трябва да са прекалено стегнати, не трябва да са прекалено хлабави. Ако можете да обуете и събуете обувка без да я развързвате, означава, че не е оптимално завързана. 

 

Бих обобщила, започнете да носите по-удобни обувки, по-ниски, с по-широки предни части, така че да може крака да стъпва естествено и нормално. По този начин, ще се предпазите от падане на напречния свод и от изскачане на кокалче, от претоварване и възпаляване на предната част на стъпалото. Ще активирате ахилесовите сухожилие, така че да не се скъсява и ще можете да извършвате движенията нормално. Носейки обувки на ток или заострени, не е въпроса дали някога ще ви изскочи кокалче и дали ще се скъсят ахилесите, дали ще се получи възпаление в предната част на стъпалото - не е въпрос дали, а кога това ще се случи. 

Полезно е, човек трябва да слиза понякога от високите токове, да носи по-широки обувки в предната част и да прави упражнения, масажи, така че ахилесовите сухожилия да не се съкратят. Това е важно, за да може човек да върви естествено, динамично и да изпълнява движенията гъвкаво. Когато имаме здрави ходила, с еластични сухожилия, това позволява на крака да стъпва нормално. Нормалното стъпване се отразява благотворно на цялата стойка и на целия ни костно-ставен апарат. Хубаво е да се сменят обувките, защото така или иначе от потта от целодневно носене, крака се изпотява, овлажнява се, и естествено с времето обувките се деформират. Стигне ле се до там /да има деформирана обувка/, най-добре е тя да не се носи повече, да бъде сменена, защото една деформирана обувка, кара крака да стъпва по неправилен начин.

Коментари

Все още няма коментари

Остави първия коментар

Независимо изследване потвърждава, че персонализираните стелки намаляват възможността за травми

Катедра по Биология на физическата активност Университет Jyväskylä - Финландия Juha-Pekka, Kulmala...

Прочети повече
Коляно - Възпаление на сухожилие

Едно общо нараняване при спортовете свързани с бягане и скачане е възпалението на коляното сухожилие...

Прочети повече
Коленни връзки - Наранявания и решения

Навяхвания на колянната става Навяхването представлява разтягане или частично разкъсване на връзки,...

Прочети повече