Реални примери за неправилна походка и стойка. Какви са последствията и как да се справим?
Преминаваме към следващото видео – мъж във фитнес, който бяга по пътека, но обърнете внимание на глезените. Макар, че обувките са спортни, а спортните обувки със сигурност имат здрави и стабилни фордове отзад, забележете, че те не успяват да задържат глезена в неутрална позиция.
Здравейте! Аз съм Елена Йоловска от ОлСпорт и днес ще разгледаме заедно няколко видеа, които показват неправилно лошо стъпване с неправилна стойка. Ще поговорим и как това се отразява на целия костно-ставен апарат като болки, травми и контузии.
Да разгледаме първото видео на малко дете, което ходи по плажа. Забелязвате ли как глезените влизат навътре? Забелязвате ли как ходилата се мятат навън, а коленете са събрани и липсва подравняване глезен-коляно-таз - линията липсва – крачетата са на Х. Това детенце е малко, виждате и отпечатъка, по пясъка, колко е плътен. Да, това дете е още малко, за да е развило сводовете, но цялата му стойка и начинът на стъпване, цялата постановка е предпоставка, ако не се вземат мерки в тази ранна възраст – сегашната му стойка и начин на стъпване да останат завинаги. Това е предпоставка да не развие сводовете и съответно да остане с ниски сводове или дори с плоскостъпие.
Сега ще разгледаме второ видео на група деца, които вървят по улицата. Забележете момчето с тъмните къси панталонки и раница на гърба - от тези четири деца то стъпва най-лошо. Защо? Ами забележете как отваря пръстите навън и как вкарва глезените навътре. Забелязвате ли как то и момиченцето в ляво, най-високото момиченце, ходят почти на пръсти. В тази възраст, когато децата израстват, е възможно ахилесовите сухожилия да не успеят да се разтеглят или да пораснат заедно с костите на крака и това води до скъсяването им. Когато тези сухожилия се скъсят, това кара детето да стъпва повече на пръсти. Кара го да отвори пръстите навън по време на движение и да вкарва глезените навътре – в пронация. Това също е предпоставка за неразвиване на нормални сводове, за лошо стъпване, лоша позиция на цялата стойка и предпоставка за травми в зряла възраст.
Другото момченце също леко вкарва глезените навътре и коленете – и те са леко в пронация, т.е. движението се извършва от мускулите му в таза. И високото момиченце от ляво, което явно бързо е израстнало, сравнително добре стъпва, но стъпва повече на пръсти и повдига петичките, в смисъл не стъпва почти на петите си.
Следващото видео, което ще рагледаме е на един мъж, който пресича на пешеходната пътека. Виждаме, че той има класическото изкривяване като при повечето футболисти, но обърнете внимание на глезените – макар че колене са навън, глезените са му навътре. Това е предпоставка за сериозно натоварване и в глезените, и в коленете, и в кръста, и в гърба. Това, което той може да направи, за да намали вероятността да има проблеми по костно-ставния апарат е индивидуална стелка, която да навигира крака му да стъпва по-право и да направи съответно стъпалото и глезена по-стабилни, което ще се отрази благотворно нагоре по цялата стойка.
На следващото видео виждаме мъж и жена, които се разхождат в парка. Виждаме, че мъжът е с повечко килограми и с меки и нестабилни обувки, което не е добре. Той отново стъпва прониращо – с просто око се забелязва, че няма много добри сводове на стъпалата - още повече при такова наднормено тегло винаги самото натоварване, самият натиск е повече и той е с много ниски сводове, ако не и плоскостъпие, така че при него също е задължително, за да се оберат всички шокове от вибрацията по време на движение, едни по-дебели, добре омекотяващи стелки и по-стабилна обувка. Какво означава по-стабилна обувка?
Ето жената например е със стабилни обувки тип „кубинки“. Те са с високи твърди фордове отзад и с връзки, които опитмално да стегнат обувката по крака. Мъжът, виждаме, е с обувка тип „гуменка“ – много фина, много мека, с много ниска подметка, което в никакъв случай не е добро за хора с такива килограми, защото няма какво да обере шоковете от вибрации, нито имат стабилен форд, който да държи петата стабилно.
Преминаваме към следващото видео – мъж във фитнес, който бяга по пътека, но обърнете внимание на глезените. Макар, че обувките са спортни, а спортните обувки със сигурност имат здрави и стабилни фордове отзад, забележете, че те не успяват да задържат глезена в неутрална позиция. Забележете, че глезените са силно навътре – това се нарича хиперпронация. Това кривене в глезените, както сме го обяснявали неведнъж в други видеа, когато се кривне глезенът навътре, коляното също се завърта, а оттам тазът, кръстът и гърбът и това е предпоставка за проблеми в тези области. Ето това е един много добър пример на човек, който е активен спортист, има здраво изглеждащо тяло, грижи се за себе си. Със сигурност получава от време на време травма, като я отдава най-вероятно на претоварването и на активния си начин на живот. Но повече хора, както е в примера, не си дават сметка за това прониране в глезените, което им дава лоша стойка нагоре по целия костно-ставен апарат, от където идва прекомерното претоварване. Надявам се нашите видеа да бъдат гледани от такива активни хора, на които да дадем отговор на евентуалните им хронични проблеми.
Последното видео, което ще разгледаме е на двойка, която се разхожда по алея. Жената ходи доста добре. Има едно леко замятане, но ходи сравнително добре, но при мъжа, бих искала да обърна внимание. Забелязвате ли как пръстите са силно отворени навън и как глезените пронират, как глезените натискат навътре? Ако крачолът на панталона беше вдигнат, щеше още по-добре да се види колко криви глезените си този човек. Както казах вече, това кривене го правят над 75% от хората, което, разбира се, рефлектира нагоре по костно-ставния апарат под формата на болки в кръста и гърба. И колкото и да лекуват тези болки, ако хората не си обърнат внимание на ходилата, не си оправят биомеханиката на стъпалото, не ходят правилно и не подобрят стойката си, няма как да се елиминират проблемите по кръста и гърба.
Перфектната стойка е предпоставка за здраво тяло без никакви проблеми по костно-ставния апарат.
Аз съм Елена Йоловска! Надявам се, че и това видео Ви е било интересно! Довиждане и до нови срещи!
Коментари
Все още няма коментари
Остави първия коментар