Проблеми в ходилата – как дa изберем подходящи обувки
Защо с течение на времето, ходилата се деформират и все по-трудно може да си намерим подходящи обувки?
Не веднъж сме казвали, че тъй като не ходим достатъчно често боси по естествени повърхности като пясък, трева, камъчета, мускулатурата ни отслабва и това води до спадане не сводовете.
Видове проблеми по ходилата и как може да си помогнем:
В ранна тийнейджърска възраст, когато децата са по-активни е възможно да се променят сводовете, някой от тях може да спадне, от недобре развита мускулатура, може да се получи пронация и това може да рефлектира вече на цялата им стойка. С течение на годините, проблемът се натрупва бавно и постепенно и в една по-зряла възраст, около 30, се изразяват деформации и проблеми. При жените например, когато забременеят, те променят тотално стойката, килограмите и при тях най-често спада напречният свод. Това води до промяна на цялата биомеханика на стъпалото и в комбинация с променената стойка от бременността, проблемите при жените започват още от тогава. Улисани в грижата за малките деца и домакинските задължения, те не отдават голямо значение на болките в кръста и гърба. Намират време да си обърнат внимание чак след 40-50 годишна възраст, когато вече деформациите са силно изразени. Има изскочили кокалчета при палеца на крака, т.нар. халукс валгус, има изкривявания, има впиване на ноктите, има удебелявания, болки и трудно намират подходящи обувки, с които да се чувстват комфортно.
Важно е, още докато са бременни, жените да се погрижат за биомеханиката на стъпалото и сводовете. Да носят индивидуални, ортопедични стелки по време на бременността, така че да не допуснат изменения по стъпалата.
Има различни видове стъпала – по-тесни, по-широки, с по-ниски сводове, с по-високи сводове, т. нар. конско стъпало. Когато се избират обувки, всички тези различни типове стъпалата трябва да се съобразят с подходящите модели обувки за тях. Например човек с широко стъпало не е добре да носи тесни и заострени обувки. Човек, който има вече има изразени, изкривени пръсти и изскочило кокалче, халукс валгус, не бива да носи заострени обувки, така нар. оксфордски модел не е подходящ за хора с широки стъпала и изскочило кокалче, защото те са с шевове , които допълнително притискат и нараняват крака. При хора с кривящи глезени, така наречената пронация или супинация е много важно да имат обувка, с висок и твърд форт отзад, който да стабилизира много добре глезена и да не му позволява да криви навътре или навън. Това са елементарни съвети, но в практиката се срещат твърде много широки стъпала, с проблеми като халукс валгус и изкривени пръсти, които въпреки всичко, носят тесни и заострени обувки.
Има доста хора със сериозно прониране, а носят широки обувки около глезена, които по никакъв начин не стабилизират крака. Изключително важно е човек да знае какъв тип е неговото стъпало и да съобразява модела обувки според стъпалото.
Нека поговорим малко за сводовете. Всички знаем, че имаме 3 свода на нашето стъпало. Гледайки надлъжния свод, той може да бъде нормален, нисък, висок, а може да бъде или да няма никакъв свод – така нар. плоскостъпие.
Каква е ролята на сводовете в нашите ходила? Всъщност сводовете играят ролята на амортисьори на нашето тяло и ако има проблем при тях, и не изпълняват функцията си, това рефлектира нагоре по костно-ставния апарат. Най-често срещаният проблем със сводовете е, когато имаме паднали сводове или плоскостъпие. То може да бъде функционално или структурно. При структурното, човек се ражда с плоски стъпала и не може да се направи много по въпроса, а когато е функционално означава, че просто имаме слаба мускулатура, която е достатъчно до подобрим с упражнения, като ходене на пръсти, на пети, стречинг и масажи на ахилесите, защото мобилността е изключително важна. Много е важно да имаме гъвкаво, мобилно стъпало, което да изпълнява естествено движението.
Избирайки обувките е важно да ги персонализираме, така че да бъдат направени за единия и за другия крак. Както сме казвали не веднъж, единият ни крак не е като другия, така че имат нужда от индивидуална подкрепа. Персонализираната обувка не само дава комфорт, но тя навигира крака да стъпва право и от там се подобрява и цялата стойка.
При проблеми в ходилата не забравяйте упражнения, не забравяйте масажи на стъпалата, не забравяйте разтягане на ахилесовото сухожилие, масаж на ахилесовото сухожилие към подбедрицата. Не забравяйте удобните обувки. Не забравяйте, да съобразите типа на вашето ходило с модела обувки, които да носите.
Коментари
Все още няма коментари
Остави първия коментар