Как да преодолеем проблеми в костно-ставния апарат?
Здравейте, aз съм Елена Йоловска от AllSport.bg. Това е верига магазини за ортопедични, помощни средства.Твърде често проблемите по костно-ставния апарат са в следствие на лоша стойка, а лошата стойка тръгва от проблеми със сводовете. Те могат да са видими, натрупани с десетилетия, като изкривяване на пръстите, изскачане, изпъкване на кокалчета, т. нар “халукс валгус”, удебелявания, мазоли…
Всичко това говори за променена биомеханика на стъпалото, паднали сводове и от там съответно няма как да не се получи прекомерно натоварване в определени точки по костно-ставния апарат, които в следствие на това натоварване се превръщат в болки, травми, контузии.
Днес, ще ви покажа как могат да се избегнат или да се подобрят проблемите по стъпалата, как могат да се предотвратят или пък да се излекуват болки, травми в глезени, колене, таз, кръст, гръб.
Това става много просто, с индивидуални, ортопедични стелки. Звучи просто, но всъщност това е единственият начин да се елиминира причината за болката. Представете си че имате болка в кръста или гърба, която е в следствие на лоша стойка. Мажете с крем, пиете обезболяващи, може даже да си сложите противовъзпалителни /обезболяващи/ инжекции, които ще елиминират болката за известно време, но след като мине действието на медикамента, проблемът ще се върне отново. Той се връща отново защото причината за този проблем е в основата, в стъпалата.
Ние имаме 3 свода на нашето стъпало: надлъжен, по вътрешната част на крака, напречен и латерален, по външната част на стъпалото. Тези 3 свода, като един триножник държат стъпалото ни да стъпва право. Когато един от тези сводове падне, той повлича и останалите, просто защото всичко в нашето тяло е кинетична верига от взаимосвързани части и ако някъде има проблем, то това се отразява по цялата верига нагоре, буквално до върха на нашия гръбначен стълб. Падналият свод се оправя с индивидуална, ортопедична стелка. С упражнения, които да стегнат мускулите по стъпалото. Всъщност, това са 2-та начина, стягане на мускулатурата на стъпалото, подобряване гъвкавостта на сухожилията, така че да могат да се извършват естествено движенията и от там съответно и повдигане на сводовете. Оправим ли мускулатурата на стъпалото, сводът ще се подобри. Само че как се оправя мускулатурата на стъпалото? - като ходим боси. Ако ходите боси, вие ще активирате мускулатурата по цялото стъпало. Само че колко често можем да си позволим да ходим боси? - лятото, евентуално на морето. В ежедневието си, в живота, който водим, това се случва изключително рядко, затова този проблем може да се реши с индивидуални, ортопедични стелки.
Защо е важно стелките да са индивидуални? Защото на нас единият крак не е като другия, едното стъпало не е същото като другото, точно както са и пръстовите ни отпечатъци. Знаете, как те са уникални, индивидуални за всеки човек, така е и със стъпалата. Затова просто една ортопедична стелка не е решение на проблема, тя трябва да бъде индивидуална. Както ходим на очен лекар, за да измерят единия диоптър и другия диоптър, нивото на астигматизъм, по същия начин човек трябва да обърне внимание и на ходилата си, защото те също са уникални.
Телата ни са интелигентни, те ще се справят с всичко, на което ги подложим. Ще направят мазол, ще изскочи кокалче, просто за да се справят с цялото натоварване, на което ги подлагаме.
Ето това е една стелка, която е само заготовка. След нагряване и формоване, тази стелка ще придобие необходимата форма, за съответното стъпало, така че да подкрепи 3-те свода и да навигира крака да стъпва право, без да криви, което предполага вече и правилна стойка нагоре, която не натоварва костно-ставния апарат.
Как се формоват стелките, как се правят индивидуално за единия и за другия крак?
Разбира се, това става с помощта на машина. Компютърна диагностика, която да установи състоянието на сводовете, да се направи динамичен анализ, така че да се види как стъпва човек, как разпределя тежестта и какво се случва с цялата стойка, с целия костно-ставен апарат. И съответно последната фаза – формоването - изработката.
Изключително важно е индивидуалните стелки да бъдат с динамична сърцевина, какво означава това?
Да не са просто твърди или просто меки, а да бъдат с динамичен материал, който да навигира крака да стъпва право, да подкрепя сводовете и в същото време да активира мускулатурата по стъпалото с всяка крачка, която човек прави.
Това е чорап-обувка. Има вариант за деца и за възрастни. Чорап-обувките ни позволяват да ходим боси, вътре, у дома или навън в природата, боси и защитени. Да ходиш бос е изключително полезно, защото това е най-естественото за нашите ходила. По този начин се активират мускулите на стъпалото, кръвообращение, активират се всичките точки по нашето стъпало. Но в края на краищата можем ли да си позволим и колко често можем да си позволим да ходим боси навън. С тези чорап обувки това става много лесно, защото хем сме боси, хем защитени. Изключително здрави и издръжливи, защото са ръчна изработка, без лепене и шиене. Подходящи са за деца. Те обичат да тичат боси навсякъде.
Може да тичате свободни, боси и защитени с вашите деца, навсякъде където пожелаете – в планината, на пикник, на къмпинг, на морето, на двора, в парка, където пожелаете боси и защитени.
Аз съм Елена. Надявам се, информацията да ви е била полезна. Ако имате нужда от повече информация влезте в нашия сайт www.allsport.bg, където ще видите подробна информация за всичките ни продукти.
До нови срещи! Ще се радвам, да се видим отново.
Коментари
Все още няма коментари
Остави първия коментар